Cancilleria

HomeHome_Mobile

Diplomatic Precedence

Precedence of the Diplomatic Corps


In Colombia, the Papal Nuncio is ranked as Dean of the Diplomatic Corps.

Precedence for the remaining ambassadors is established according to the date and time of presentation of their letters of credence to the President of the Republic. In turn, the order of presentation of letters of credence is governed by the date and time of arrival in Colombia.

The precedence of Chargés d'Affaires shall be assigned according to the date of their accreditation, as evidenced in the Diplomatic Note addressed to the Colombian Ministry of Foreign Relations. They are followed by representatives of international agencies.

In accordance with the foregoing, the rank of precedence shall be as follows:

Precedence of the Diplomatic Corps

Updated as of 11 July 2011

No

MISION

NOMBRE

FECHA PRECEDENCIA

1

The Vatican

Aldo Cavalli

16 January 2008

2

Argentina

Martín Antonio Balza

12 March 2004

3

Sweden

Lena Nordström

15 November 2005

4

Portugal

Augusto Saraiva Peixoto

12 September 2007

5

Israel

Meron Reuben

09 January 2007

6

Arab Republic of Egypt

Mohamed Ahdy Khairat

18 December 2007

7

Indonesia

Michael Menufandu

27 May 2008

8

Mexico

Florencio Salazar Adame

27 May 2008

9

Germany

Jurgen Christian Mertens

21 August 2008

10

Netherlands

Marion Suzette Kappeyne

21 August 2008

11

Italy

Gerolamo Schiavoni

26 September 2008

12

Switzerland

Didier Dieter Ulrich Pfirter

21 October 2008

13

Austria

Andreas Liebmann Holzmann

11 December 2008

14

Poland

Jacek Perlin

11 Decemberl 2008

15

Great Britain

John Anthony Dew

11 December 2008

16

Kingdom of Morocco

Noureddine Khalifa

23 January 2009

17

Canada

Geneviéve des Riviéres

23 January 2009

18

Chile

Gustavo Ayares Ossandon

10 March 2009

19

Peru

Jorge Voto-Bernales

13 May 2009

20

Oriental Republic of Uruguay

Hugo Cayrus Maurin

01 September 2009

21

People's Republic of China
Gao Zhengyue

01 September 2009

22

Republic of Panama

Ricardo R. Anguizola Morales

01 September 2009

23

Paraguay

Walter Daniel Biederman Montaner

17 November 2009

24

Sovereign Military Order of Malta

Antonio Tarelli

03 February 2010

25

Cuba

Jorge Iván Mora Godoy

03 February 2010

26

Turkey

Cemil Ferhat Karaman

16 April 2010

27

Honduras

Lissette Kawas de Pereira

24 August 2010

29

El Salvador

Guillermo Rubio Funes

24 August 2010

30

Costa Rica

Edgar Ugalde Álvarez

14 September 2010

31

United States

Peter Michael Mckinley

15 September 2010

32

France

Pierre Jean Vandoorne

18 November 2010

33

India

Riewad V. Warjri

18 November 2010

34

Japan

Kazumi Suzuki

18 November 2010

35

Venezuela

Iván Guillermo Rincón Urdaneta

14 January 2011

36

Ecuador

César Raúl Vallejo Corral

14 January 2011

37

Algeria

Mohamed Ziane Hasseni

9 February 2011

38

Spain

Nicolás Martín Cinto

9 February 2011

39

Guatemala

Carlos Ramiro Santiago Morales

9 February 2011

40

Belgium

Sadi Paul Brancart

9 February 2011

41

Dominican Republic

Héctor Galván Suzaña

9 February2011

42

Republic of Korea

Choo Jon-Young

24 May 2011

43

Federative Republic of Brazil

Antonino Mena Gonçalves

24 May 2011

44

Russian Federation

Pavel Segiev

24 May 2011

45

Nicaragua

Julio José Calero Reyes

24 May 2011

46

Plurinational State of Bolivia

Mario Carvajal Lozano

24 May 2011

47

Palestine (Special Mission of)

Imad Nabil Jadaa

8 February 2006

48

European Union

Fernando Cardesa García 

12 September (sic)

       
 

Chargés d'Affaires en pied

Permanent

 

49

Jamaica

Elaine Towsend de Sánchez

6 October 1993

 

Chargés d'Affaires a.i.

Temporary

 

50

Rumania

Radu Sarbu

9 December 2010

51

Líebanon

Hadi Jaber

09 March 2011

52

Islamic Republic of Iran

Hedayatollah Ghareh Daghi

17 March 2011

53

Paraguay

Victor Manuel Irazusta

21 June 2011

Precedencia Organismos Internacionales

Actualización 05  de julio de 2011

United Nations System Coordination (15/03/50)
Representation of the United Nations Development Programme – UNDP

Bruno Moro - Resident Representative
Tania Patriota 23 June to 6 July

 

United Nations Information Centre
- UNIC

Damián Omses-Cardona

Director 

Permanent Representation, United Nations Children's Fund -UNICEF

Miriam Reyes de Figueroa Representative – 30 June 2010. Fernando Lazcano  30 June to 17 July

 

Inter-American Development Bank -IDB
(08/04/59)

Javier Leon – Representative. 9- 27-2010

Economic Commission for Latin America and the Caribbean -ECLAC-
(29/11/63)

Juan Carlos Ramírez- Director

World Bank
(17/12/65)

Geoffrey H. Bergen - Representative   - 15 March 2011

Andean Development Corporation - CAF
(30/01/70)

Luis Victor Aldo Traverso Casagrandi Representative – 03-02-2009

Andres Bello Convention  -CAB
(09/06/2009)

Juan Camilo Sierra Restrepo
Executive Secretary of the Andres Bello Convention

 

Pan American Health Organization -PAHO
(25/07/1973)

Ana Cristina Nogueira. Representative
 

 

Food and Agriculture Organization of the United Nations – FAO
15/03/1977)

Ana Cristina Nogueira  - Representative – (D)  –

Andean Parliament
(20/12/1984)
Ruben Velez Nuñez
Executive Secretary
International Organization for Migration -IOM
(31/10/2006)

Marcelo Pissani Codoceo -  Chief of Mission

 

Latin American Reserve Fund – LARF -
(10/06/1988)

Ana María Carrasquilla - Executive President (D)  - 15 June 2010

Office of the High Commissioner for Human Rights in Colombia -OHCHR- (06-06-2007)

Christian Salazar Volkmann - Director –
Juan Carlos Monge  2 to 30 July

United Nations Office on Drugs and Crime  - UNODC

Aldo Lale-Demoz - Representative

World Food Programme -WFP-

Praveen Agrawal – Representative
Judith Timke  28 June 01 July

Office of the United Nations High Commissioner for Refugees -UNHCR

 

Therese Anne Morel -  Representative

Regional Delegation of the International Committee of the Red Cross -ICRC-

 

Christophe Clément  Beney  -Head of Delegation –      Michael Kramer 15 to 28 June

Organization of Ibero-American States -OIS

 

Angel Martín Peccis

Director

United Nations Industrial Development Organisation - UNIDO

 

Aizar Antonio Assefh - Representative

Regional Office of the International Finance Corporation -IFC

 

Enrique Alberto Cañas Jimenez
Regional Manager - 24 March 2010

United Nations Population Fund -UNFPA

Tania Gabrielle Cooper Patriota  - Representative

World Centre for Training and Research in Conflict Resolution - University for Peace (24/01/2002)

Franciscus Benedictus Antonius Maria Van Haren - Executive Director  -  (D)

Mission to Support the Peace Process (OAS)

Marcelo Alvarez -  Chief of Mission

Inter-American Institute for Cooperation on Agriculture -IICA-

Christopher Hansen - Director

Andean Area Regional Center - Ibero-American Social Security Organization

Gina Magnolia Riaño Barón

Director

Andean Health Agency, Hipolito Unanue Convention (VII/2006) - ORAS-CONHU

Gabriel Carrasquilla

Chief

International Center for Tropical Agriculture - CIAT
4-13-2009
Ruben Gerardo Echeverria Lurashi
Albin Hubchber – 25 June - 13 July

Office for the Coordination of Humanitarian Affairs

Maria Josi Torres Nachado – Director

Regional Center for the Promotion of Books in Latin America and Caribbean  -CERLALC

Fernando Zapata López- Director

 

 

Precedence of national dignitaries

1. President of the Republic

2. Vice President of the Republic

3. Primate Cardinal

4. Former Presidents of the Republic

5. (*) Former Vice Presidents of the Republic

6. Minister of Foreign Affairs (if foreign diplomats or personalities are present)

7. Dean of the Diplomatic Corps

8. Foreign Ambassadors

9. President of the Congress of Colombia

10. President of the Supreme Court of Justice

11. President of the House of Representatives

12. (*) President of the Constitutional Court

13. President of the Council of State

14. (*) President of the High Council of the Judiciary

15. (*) President of the Electoral Council

16. (*) General Prosecutor of the Nation

17. Ministers of State in the following order:

- Minister of the Interior and Justice

- Minister of Foreign Affairs

- Minister of Finance

- Minister of National Defense

- Minister of Agriculture and Rural Development

Protocol Manual

- Minister of Social Protection

- Minister of Mines and Energy

- Minister of Commerce, Industry and Tourism

- Minister of National Education

- Minister of the Environment, Housing and Land Development

- Minister of Communications

- Minister of Transportation

- Minister of Culture

18. Secretary General of the Presidency

(High Commissioner for Peace)

(High Presidential Advisor)

19. Colombian Ambassadors

20. Commander in Chief of the Military Forces

21. Generals and Admirals of the Military Forces and the National Police

22. General Inspector of the Nation

23. (*) Ombudsman

24. (*) Auditor-General of the Republic

25. (*) Controller-General of the Republic

26. (*) Accountant General of the Nation

27. Registrar of Vital Statistics

28. Mayor of the City of Bogota

29. Head of the National Planning Department

30. Heads of Administrative Departments (in order of creation)

a) Civil Aviation (AEROCIVIL)

b) Statistics (DANE)

c) Public Service

d) Cooperatives (DANCOOP)

31. Secretary-General of the Ministry of Foreign Affairs (if foreign diplomats are present)

32. Major Generals and Vice Admirals

33. Vice Ministers (same order as the Ministers)

34. Governor of Cundinamarca

35. Governors (in alphabetical order)

36. Brigadier Generals and Rear Admirals

37. Archbishops and Bishops

38. Senators of the Republic

39. Members of the House of Representatives

40. (*) Mayors of Capital Cities

41. Justices of the Supreme Court of Justice

42. (*) Magistrates of the Constitutional Court

43. Members of the Council of State

44. (*) Magistrates of the High Council of the Judiciary

45. Chief of the Military House of the Presidency

46. Director General of the Office of Protocol of the Ministry of Foreign Affairs

(The Chief of the Military House has precedence in any formal event attended by the President of the Republic.  At all other events, precedence shall be given to the Director General of the Office of Protocol of the Ministry of Foreign Affairs.)

47. Colonels and Ship Captains

48. Secretaries of the Administrative Department of the Presidency

49. Presidential Advisors

50. Chargés d'Affaires a.i.

51. Lieutenant Colonels and Frigate Captains

52. Presidential Aides

53. Minister-Counselors

54. Secretaries General of the Ministries

55. Senior Officials of the Ministry of Foreign Affairs

56. Protocol Coordinators of the Ministry of Foreign Affairs.

57. Managers of Decentralized Agencies (in order of agency creation)

58. Embassy or Legation Counselors

59. Aides-de-camp to the President of the Republic

60. Majors or Corvette Captains

61. President of the Department Assembly

62. President of the Superior Court

63. President of the Municipal Council

64. Subordinate Officers of the Military Forces (*the precedence is an assumption, given that the pertinent Decree according to the Constitution of 1991 has not been issued)

Precedence rank of Church authorities

1. Pope

2. Cardinals

3. Patriarchs

4. Archbishops

5. Bishops

6. Prefects Apostolic

7. Vicars Apostolic

8. Canons

9. Monsignors

10. Priests

Boton aumentar tamaño de letra Boton disminuir tamaño de letra Boton Contraste